• 4922*
טלפוןלניווט Waze

התעמלות במים

Aqua Fitness - התעמלות במים לגוף ולנשמה

בריכות שחייה משמשות אותנו כמקור מים למטרות בילוי, כיף והנאה והן ללא ספק גם מקור מים אופטימאלי לבריאותינו הפיזית והנפשית כאחד, זאת באמצעות פעילויות מים שונות המותאמות לכל לגיל: החל משחיית תינוקות ופעוטות, דרך טיפולי הידרותרפיה ועד לפעילות התעמלות במים גם לנשים וגם לגברים. במהלך השנים האחרונות ניתן למצוא יותר ויותר אפשרויות לפעילות גופנית במים, וליהנות מתכונות המים, המהוות כלי לשיפור יכולות פיזיולוגיות ומנטליות כאחד. 

השילוב של חוסר משקל הגוף במים עם הקושי לנוע בתוכם, מאפשר למעשה חיזוק ושיפור בסיבולת האירובית תוך הפעלת עומס נמוך על המפרקים.

מספר מילים על פעילות גופנית בבריכות שחייה

כח הציפה וכח הגרר הן בעצם התכונות המיוחדות של המים המאפשרות לבצע פעילות גופנית מהנה ובונה.
בזכות כח הציפה, משקל הגוף נמוך יותר (בהתאם לגובה המים) ולכן יש פחות זעזועים. בזכות כח הגרר, כל תנועה זוכה להתנגדות של המים, דבר המאפשר עבודת כח ועבודה אירובית של השרירים. חשוב לציין שהפעילות מותאמת לכל אחד המתאמן לפי יכולתו, כאשר כח ההתנגדות פועל בהתאם למהירות התנועות במים, כך שככל שנעים חזק יותר ומהר יותר, עוצמת ההתנגדות גוברת, ובכך הכח עולה והסיבולת האירובית משתפרת.

מה חשוב לדעת?

התעמלות במים מבוססת על תרגילי אירובי ביבשה, כאשר המתאמנים נמצאים במים רדודים (בד"כ מים בגובה החזה ולכן לא חייבים לדעת לשחות) ומבצעים מגוון רחב של תרגילים. כמובן שניתן גם להתאמן במים העמוקים באמצעות ציוד ציפה (משקולות מים, חגורות ציפה, נודלים ועוד), בהתאם ליכולת הגופנית של המתאמן. המים, מלבד היותם ידידותיים, ניחנים ביתרונות רבים, ובאמצעותם ניתן לשפר מרכיבי כושר גופני רבים כגון: סבולת לב-ריאה, יכולת אנאירובית, גמישות, שיווי משקל, קואורדינציה, כח מתפרץ וסבולת-כלח.

כיצד תורמת הפעילות למרכיבי כושר גופני?

במסגרת התעמלות במים וכח הציפה, מתאפשר לנו לשפר יכולות פיזיולוגיות ופיסיקליות שונות בהן:

  • סיבולת לב ריאה - בזכות הפעלה של שרירים רבים בו זמנית, מהירות התנועה, הגדלת שטח הפנים של חלקי הגוף במים ובזכות הלחץ ההידרוסטטי שמופעלים על הלב והריאות
  • גמישות - בגלל שיכוך הכאב שהמגע עם המים יוצר כמו גם היציבות שהמים מקנים, המתאמן יכול לבצע תנועות גדולות ונוחות ובכך לשפר יכולת תנועתית וגמישות
  • קואורדינציה - בשל היכולת לשמור על שיווי משקל במים, ניתן לבצע תרגילים המשלבים תאום עין-יד, תאום יד- רגל וכו', ובכך לשפר את הקואורדינציה
  • כח - התנגדות המים היא לכל כיוון ולכן כל תנועה שתבוצע מהר ועם שטח פנים ומנופים גדולים, תיצור התנגדות מים גדולה יותר ובכך תחזק את השרירים. כמו כן,
  • במסגרת התעמלות במים משתמשים לעיתים באביזרים המייצרים התנגדות נוספת לשרירים ועוזרים לבניית מסת השריר.

כל היתרונות של התעמלות במים:

לצד היתרונות הפיזיולוגיים, פעילות זו טומנת בה יתרונות נוספים כגון:

  • חוויה - הפעילות במים היא כייפית, המים ,הקבוצה והמדריך נותנים מרץ ואנרגיה
  • מניעת מחלות ובריאות- המים מאפשרים מגוון תנועות רחב ופעילות מגוונת כגון הרמת שתי רגליים בו זמנית, קפיצה וריצה. רק במים אנשים שסובלים מבעיות גב, בעיות מפרקים, עודף משקל, מאוסטאופורוזיס וסכרת מסוגלים להשתלב וליהנות מאימון בו הם יכולים לעשות הכל ומרגישים מצוין גם אחר כך. כמו כן, בשל נוכחות לחץ הידרוסטאטי מתמשך על שרירי הנשימה והריאות, ישנו שיפור ניכר בזרימת הדם, בזירוז חילוף החומרים, במניעת התכווצויות שרירים ובסיוע בנשימות עמוקות יותר
  • שיפור המצב הנפשי - פעילות גופנית בכלל הוכיחה את יכולתה לשפר את המצב הנפשי ואת איכות חיים. יתרה מזאת, פעילות במים והמגע עם המים הינן פעולות מרגיעות, משככות כאבים, גורמות לעיסוי קל של הגוף ומקררות ולכן המתאמן חווה תחושה נעימה, מתאושש מהר, וחש יותר אנרגטי. השהייה במים משרה רוגע ואף מפחיתה חרדה, מתח ודיכאון! הפחתת מצבים נפשיים מאפשרת לאנשים לתפקד טוב יותר באספקטים השונים של החיים. איכות החיים עולה, יכולת העבודה עולה, יכולת הלמידה משתפרת והתקשורת הבינאישית טובה יותר
  • שריפת קלוריות ללא הזעה - הפעילות במים מוכחת כיעילה ביותר בשריפת קלוריות מאחר והמים מצננים את הגוף ומסירים את הזיעה ובמקום שהגוף ישקיע אנרגיה בוויסות החום, האנרגיה מושקעת במאמץ הגופני אפילו שלא מרגישים בכך. הידעתם ש -30 דקות של פעילות במים שורפים כ -600 קלוריות?!
  • חורף,קיץ,סתיו,אביב - ניתן להתאמן בכל מזג אוויר ובכל העונות כיוון שהמים מחוממים והבריכה מקורה


כל אלו כמו גם יתרונות נוספים של המים, הופכים את הפעילות האירובי בבמים מפעילות צדדית המאפיינת בעלי מגבלות גופניות, לפעילות רבת משתתפים בכל הגילאים ובכל רמות הכושר.

התעמלות במים - למי מיועדת הפעילות?

התעמלות במים היא פעילות גופנית המותאמת ומיועדת לכל אחד ואחת מאיתנו, וזאת ללא קשר לגיל ולרמת הכושר הגופני. פעילות זו מגבירה את בריאות הלב וכלי הדם והיא מחזקת את המפרקים ופלג הגוף התחתון והעליון כאחד. בזכות אלה, היא מומלצת גם לאילו המעוניינים לשמור על כושר גם במהלך תקופות ריפוי מפציעות, לרבות פציעות ספורט ופציעות אורטופדיות כאלו ואחרות. התעמלות במים מיועדת לנשים וגברים בכל הגילאים, כאשר הפעילות האירובית מותאמת בין היתר גם לאוכלוסיית בני ובנות הגיל השלישי.

חשוב לציין שבמהלך פעילות במים אין כל חשש מנפילות העלולות להוביל לפציעות, ולכן הפעילות מותאמת לנשים וגברים בגיל השלישי המעוניינים ליהנות מפעילות אירובית לצד חופש תנועה ללא חשש מנפילה.

אנחנו בגולדן קייר - מרכזים רפואיים, מאפשרים גם לכם להצטרף לאחת מקבוצות הגיל השונות המקיימות פעילות אירובי במים בבריכת השחייה המקורה והמחוממת שלנו.
לפרטים נוספים אודות התעמלות במים אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר עוד היום וליהנות מכל היתרונות הנלווים לפעילות.

התעמלות במים
הסדרי תשלום | רשת גולדנקייר